Okolice Bobrowego Rozlewiska

Niepołomice i główna atrakcja miasta – Zamek Królewski.

Na wschód od Krakowa, w środkowej części województwa małopolskiego, leżą Niepołomice. Niepołomicki rynek oddalony jest od krakowskiego Rynku Głównego o 21 km (w linii prostej). Z Bobrowym Rozlewiskiem miasto łączy jedna z najpiękniejszych tras w Polsce – Droga Królewska wiodąca przez Puszczę Niepołomicką, przejazd autem zajmuje około 15 minut. Główną atrakcją turystyczną Niepołomic jest XIV w. zamek królewski zbudowany przez Kazimierza Wielkiego. Przypuszcza się, że zamek stał już w 1349, ponieważ Kazimierz Wielki wydał wówczas datowany z Niepołomic i podpisany przez kilku świadków dokument państwowy.

Trwająca kilkanaście lat restauracja zamku zakończyła się ostatecznie w 2007. Dzisiaj zamek jest wizytówką miasta. Znajdują się w nim gotyckie i renesansowe piwnice, sale parteru, znajdujące się na poziomie zamkowego dziedzińca, oraz zajmowane przez Muzeum Niepołomickie sale na pierwszym piętrze. Na zamkowym poddaszu znajdują się pokoje hotelowe oraz Centrum Konferencyjne im. Lecha Wałęsy. Na parterze działa elegancka restauracja Bona. Zamek posiada przepiękny dziedziniec arkadowy, na którym zawsze coś się dzieje. To nie martwe miejsce, które ogląda się zza szyby lub sznurka. To żywy teatr, miejsce pokazów, występów, koncertów, miejsce, gdzie odbywają się najważniejsze pokazy w ramach dorocznych Pól Chwały (cykliczna, niezmiernie widowiskowa impreza rekonstrukcyjna w ostatni weekend września).

Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach.

Małopolskie Centrum i Słowa w Niepołomicach jest kompleksowym obiektem kulturalnym, edukacyjnym, rozrywkowym oraz szkoleniowym. Posiada salę widowiskową, z 220 miejscami, przeznaczoną na spektakle teatralne, koncerty oraz konferencje i szkolenia. Instytucja prowadzi także zajęcia warsztatowe z zakresu edukacji artystycznej, ukierunkowane głównie na rozwój muzyczny. W piwnicy budynku mieści się jedyne w Polsce Muzeum Fonografii, a także Klub Muzyczny: Piwnica Dźwięku oraz Kino Studyjne. Muzeum Fonografii w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa ma wymiar kultowy. Można w nim urządzenia do zapisu i odtwarzania dźwięku jakich używali nasi ojcowie. Nostalgiczne urządzenia, które często grały lepiej niż obecne nafaszerowane elektroniką cudeńka. Od zawsze brzmienie analogowe wydaje się być lepsze od cyfrowego a muzeum obfituje w sprzęt analogowy, można też posłuchać płyt winylowych w specjalnym pomieszczeniu. Słowem raj dla audiofili i melomanów zainteresowanych historią fonografii.

Puszcza Niepołomicka

Pomimo wielu osobliwości, jakie czekają na zwiedzających w Niepołomicach, największą atrakcją jest zdecydowanie Puszcza Niepołomicka. Puszcza niepołomicka to kompleks leśny położony w zachodniej części Kotliny Sandomierskiej, ok. 20 km na wschód od Krakowa. Zajmuje 7 miejsce wśród lasów nizinnych w kraju. Nazwa Puszczy Niepołomickiej wywodzi się od staropolskiego słowa „niepołomny”, czyli niemożliwy do pokonania, zniszczenia. Zatem dawniej puszcza „niepołomna” byłaby lasem trudnym do wykarczowania oraz do zagospodarowania rolniczego. Puszcza Niepołomicka była w przeszłości częścią wielkiego kompleksu leśnego, który rozciągał się od północnej Kotliny Sandomierskiej aż po dolinę Sanu. Ze względu na niewielką odległość puszczy od Krakowa, od XIII do XVIII w. była ona jednym z najpopularniejszych obszarów, na których polowali polscy władcy.
Jest rzeczą nieprawdopodobną jak piękny kompleks leśny znajduje się tuż obok Krakowa i 10 minut rowerem od Bobrowego Rozlewiska. Puszcza Niepołomicka jest jak wszystko w Gminie Niepołomice perfekcyjnie utrzymana, są niezliczone drogi do spacerów i jazdy na rowerach. Można przejechać przez puszczę autem, Drogą Królewską, wiodącą wprost z Niepołomic do Bobrowego Rozlewiska i nasycić oczy niezwykłymi widokami o każdej porze roku.

Opactwo Benedyktynek w Staniątkach

W odległości około pół godziny autem od Bobrowego Rozlewiska znajduje się stare i klimatyczne Opactwo Benedyktynek. To cudowne miejsce, gdzie można oddychać przeszłością! Wspaniały kościół, gdzie można nie tylko zobaczyć stare wnętrze, ale usłyszeć siostry zakonne modlące się za kratą. to jakby przenieść się w przeszłość i zanurzyć w niej wszystkimi zmysłami. Jeśli przyjdziemy po nabożeństwie możemy obejrzeć małe muzeum, o którym pięknie opowiada starsza siostra. Możemy także zakupić u sióstr domowe przetwory, wyroby z wosku i miodu, wspaniałe słodycze.  Rozpoczęcie budowy kościoła i klasztoru przypada na początek XIII wieku; w 1228 odbyła się konsekracja kościoła. Jako datę założenia kościoła i klasztoru przyjmuje się 1216 rok. W kościele jest pięć ołtarzy i osobna kaplica przyboczna z cudownym obrazem Matki Boskiej Bolesnej.
Można powiedzieć, że świat tu jeszcze nie dotarł. Życie w klasztorze zatrzymało się w miejscu. Takie właśnie odnosi się wrażenie podczas zwiedzania tego opactwa. Pierwsze wejście osób zwiedzających poza klauzulę miało miejsce 15 sierpnia 2010 roku z okazji Nocy Cracovia Sacra. Klasztor w Staniątkach jest systematycznie odnawiany i pięknieje w oczach, można zagłębić się w setkach lat niezwykłej historii. Nocą klasztor jest pięknie oświetlony.